Kukurydza jest jedną z najstarszych i najszerzej uprawianych roślin rolniczych na świcie. Roślina ta ma wszechstronne zastosowanie w przemyśle rolnym, spożywczym, a także chemicznym i energetycznym. Większość odmian została wyhodowana w kierunku przydatności na ziarno, co widać nawet po Krajowym Rejestrze odmian, gdzie w 2018 roku było ich 112. Kukurydza jest produkowana przede wszystkim w celu uzyskania dwóch produktów użytkowych: ziarna albo plonu ogólnego suchej masy roślin z możliwie dużym udziałem kolb.
Ziarno kukurydzy ma przede wszystkim najwyższą wartość żywieniową w całej roślinie i to jego udział decyduje w pierwszej kolejności o jakości kiszonki. Ma największą koncentrację energii oraz najwyższą strawność. Wartość żywieniowa łodyg i liści jest dużo nisza, ulega także zmianom w okresie dojrzewania, a także podczas samego procesu zakiszania. Kukurydzę można podawać krowom także w postaci gniecionego czy też śrutowanego ziarna zakiszanego w silosach, rękawach oraz pryzmach. Jest to świetne uzupełnienie dawki pokarmowej wysokowydajnych krów mlecznych. Szczególna wartość żywieniowa ziarna kukurydzy polega na idealnym zbilansowaniu energii pochodzącej ze skrobi i tłuszczu z włóknem surowym. W żywieniu tuczników z kolei stosuje się kiszonkę z rozdrobnionych kolb kukurydzy, przygotowanej z kolb pozbawionych liści okrywowych i znacznej części rdzenia, która zawiera około 6% włókna. Jest to pasza bardziej przydatna niż czyste ziarno, szczególnie w diecie loch. Kiszonki z większym udziałem liści i osadki posiadają zbyt dużą ilość włókna by mogły być stosowane w tuczu.
Aby otrzymać wysokie i dobre jakościowo plony warto wybrać dobrej jakości materiał siewny. Polecamy odmianę DUBLINO – dostępną tylko u Nas, sprawdź w sklepie internetowym Agroskład – która sprawdzi się na każdej, nawet słabej glebie i różnorodnych warunkach pogodowych. Dobrze wystartuje zasiana nawet w chłodniejszą glebę. Odmiana ta buduje wysokie i mocno ulistnione rośliny oraz dorodne kolby z ziarnem typu flint-dent. Zwiększony udział ziarna w zakiszanej masie poprawia parametry i energetyczność kiszonek co przekłada się na większą wydajność krów mlecznych! Najlepszym potwierdzeniem jej zalet jest 1 miejsce w badaniach COBORU 2018 pod względem plonowania w grupie średnio późnej.
Zdaniem eksperta: Odmiana zarejestrowana w Polsce w 2016 roku wyróżniająca się bardzo wysokim wynikiem plonowania w kierunku użytkowania na kiszonkę. Plon suchej masy na poziomie 106% wzorca. Udział kolb w plonie suchej masy to 52,5%. Dublino można uprawiać w rejonach gdzie występują wiosenne chłody gdyż wyróżnia się bardzo dobrym wczesnym wigorem i tolerancją na niskie temperatury. Przydatna do uprawy na glebach lekkich, ciężkich jak i zlewnych. Dublino w badaniach rejestrowych COBORU 2018 najlepiej plonowało w swojej grupie wczesności.